تماس با ما: 36413 547 (031)
ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

چاپ دیجیتال

 • Posted on:  پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 18:18
 • نوشته شده توسط 

چاپ دیجیتال نوعی چاپ برنامه ریزی شده است که برای کارهای چاپ فوری و در تعداد کم کاربرد دارد.چاپ دیجیتال چاپی است که برای خدمات فوری چاپ و تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد  مانند چاپ فوری کاتالوگ و چاپ سریع بروشور و چاپ دیجیتال کارت ویزیت کاربرد دارد. دستگاه چاپ دیجیتال اغلب به دو صورت چاپ دیجیتال لیزری و  چاپ دیجیتال جوهر افشان هستند. قیمت چاپ دیجیتال اغلب از تعرفه چاپ افست برای چاپ فوری کاتالوگ در تیراژ پایین بیشتر است. از خدمات چاپی که با چاپ دیجیتال انجام می شوند میتوان به چاپ کاتالوگ ، چاپ بروشور ، چاپ کارت ویزیت ، چاپ استند ، چاپ تراکت اشاره کرد.

 

نقش چاپ دیجیتال در زندگی امروز

در دنیای امروز استفاده از کلمه دیجیتال آنقدر عادی شده است که گاها این توهم بوجود می آید که بدون آن زندگی ادامه پیدا نخواهد کرد. نقش فن آوری در تمام زمینه های زندگی بشر با آنچنان سرعت باور نکردنی در حال شکل گیری است که تشخیص تعداد اختراعات، تولید در عرضه بازار بسیار سخت است. در بعضی از این حوزه ها، رشد فناوری در بازه زمانی یک هفته اتفاق می افتد از آن جمله میتوان به حوزه تلفن همراه، سیستم های کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار ) و موتور های جستجو مانند گوگل و صنعت پزشکی و خودرو و …اشاره کرد.
در صنعت چاپ نیز این پیشرفت ها وجود دارد و هرروز شاهد ظهور روشها ، دستگاهها و مواد جدیدی هستیم که در بخش های مختلف کارایی دارند. آگاهی داشتن از روش های مختلف چاپی ضرورتی انکار ناپذیر است بصورتیکه که اگر ندانیم کدام روش چاپی مورد نیاز است و چه محدودیت هایی دارد و یا چگونه میتوانیم طراحی کنیم و چه امکانات و هزینه هایی برای هر روش چاپی وجود دارد، نمیتوانیم بهترین تصمیم رو برای انتخاب بهترین روش بگیریم . چند سالی است که در صنعت چاپ پدیده ای رخ داده است و به نوعی بسیاری از بخش های این صنعت را تحت تاثیر قرار داده است، پدیده ای که با سرعت بسیار زیاد در حرکت است و هم چنان به پیشتازی خود ادامه می دهد، پدیده ای که حتی ممکن است سبک زندگی ما را در این عرصه تحت تاثیر قرار دهد و این پدیده چیزی جز چاپ دیجیتال نیست. چاپ دیجیتال پدیده ای است که امروزه بسیار گسترده شده و روز به روز بر سرعت و کاربردهای آن افزوده می شود.

چاپ دیجیتال، یک مفهوم یا یک فن آوری؟

زندگی همه ما پر از اوقات دیجیتال شده، اما ایا می دانید چاپ دیجیتال کجای این دنیا قرار دارد و به چه شیوه هایی می توانید روی اجسام چاپ بزنید و از آن لذت ببرید. پس از حدود ۲۰ سال از ورود اولین چاپگر دیجیتال رنگی با قابلیت ارائه خدمات به مشتریان بازار چاپ و تبلیغات به ایران، همچنان در محافل حرفه ای و آکادمیک مرتبط با صنعت چاپ با این سوال روبرو میشویم که :

چاپ دیجیتال چیست و چگونه می توان آن را تعریف کرد؟

با توجه به تعریف سنتی از لغت چاپ، که با تکرار تصاویر یکسان در تعداد بالا همراه است، عملا چاپ دیجیتال معنی فراگیر تری می تواند داشته باشد. چرا که چاپ سنتی نیز با زمان گوتنبرگ تفاوت های بسیاری کرده است. همان گونه که میدانید، تاریخچه چاپ دیجیتال به زمان اختراع پرینتر (چاپگر) باز می گردد. زمانی که بشر توانست از کامپیوتر بر روی کاغذ خروجی بگیرد و قابلیت ترجمه فایل گرافیکی از کامپیوتر را به زبان ساده قابل فهم یک ماشین الکترو مکانیکی پیدا کند. اما در صنعت چاپ، سالهاست که دارا بودن کیفیت بالا، لازمه استفاده از کلمه چاپ برای یک تصویر منتقل شده روی یک سطح خاص است. در دنیای پرینترها نیز آ نهایی که می توانند حداقل های کیفیت صنعت چاپ را در تصاویر منتقل شده برآورده کنند، چاپگر دیجیتال نامیده می شوند.
این چاپگرها در سرعت های مختلف و با قابلیت های متنوع همواره در دسترس کاربران بوده اند و در هر کدام از آن ها از فن آوری های خاص و جدید(در زمان خودشان) بهره گرفته شده است. اما تفاوت اصلی چاپ دیجیتال و چاپ سنتی، نه در فناوری، بلکه در کاربردهای تجاری آن هاست.

امروزه چاپ دیجیتال در سطح وسیعی بوده و امکان چاپ سفارشات کم تیراژ و حتی سفارشات شخصی و حدود را فراهم کرده است و به این وسیله، امکان سرویس دهی به مشتریان برحسب تقاضا نیز فراهم شده است و به این طریق ناشر امکان سفارش چاپ خود را در هر چند نسخه ای که لازم باشد دارد و نیازی به انبار کردن و چاپ با تیراژ بالا نیست. تمام این پیشرفت ها به همراه یکدیگر باعث شده تا طراحی و چاپ و نشر بسیار ساده تر و سریع تر انجام شود و در دسترس عموم قرار گیرد.

این روش موجوب انقلاب در سیستم نشر قرن بیست و یکم شده است و به تنهایی توانسته از هدر رفتن مواد و از دست رفتن فاکتورهای هزینه ساز دیگر کاملا جلوگیری کند و چاپ از آغاز با شکل و اندازه های معین شروع شده و هنوز پس از گذشت قرن ها هیچ اتفاق تازه ای در ماهیت آن صورت نگرفته است.

از کوتنبرگ سال ۱۴۵۶ میلادی تا سال ۱۸۵۰ چاپخانه به شکل خانگی وجود داشته است و پس از آن، هر چند سال یکبار شاهد پیشرفت ها و تغییرات تکنولوژیکی در این زمینه بوده ایم. شاید مهمترین واقعه در سال های اخیر را باید شروع استفاده از نشر رومیزی و چاپ دیجیتال در بخش بازرگانی چاپ دانست که می توانند با پاسخگویی به کمترین تیراژ درخواستی راهی را برای سودمندشدن نشر باز کند.

انتشار کتاب نیز به شکل سنتی آن، همیشه با مشکل تیراژ همراه بوده است و دلیل این مسئله را باید در هزینه های آماده سازی و چاپ (عملیات پیش از چاپ و تهیه پلیت و آماده سازی ماشین چاپ) و سر شکن شدن این هزینه ها به تیراژ چاپ جستجو کرد و به این معناست که چاپ با تیراژ چند هزار نتیجه ای جز بالابردن هزینه های تولید و در نهایت، اثر گذاری به قیمت تمام شده ای که غیر قابل رقابت و بسیار زیاد است می شود.

چاپ دیجیتال در تیراژ بالا نسبت به چاپ افست هزینه های بالاتری دارد. چاپ دیجیتال برای تیراز محدود مقرون به صرفه بوده و از سرعت بیشتر و زمان بکار گیری کمتری برخوردار می باشد؛ چرا که در افست برای چاپ کتاب زمان بیشتری صرف می شود که امکان این را دارد ناشر با توجه به زمان مقرر نتواند کتاب را برساند و از جانب مولف با نویسنده متضرر می شود. اما زمانی که یک عنوان کتاب در تیراژ محدود بخواهد چاپ شود، بطور مثال کتابی که تیراژ ۵۰ جلد بصورت افست چاپ شود بسیار پر هزینه است و چند برابر دیجیتال آن هزینه خواهد داشت. اگر همین کتاب با همین تیراژ بصورت چاپ دیجیتال بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

در اینجاست که این مشکل با پیشرفت و توسعه سیستم های دیجیتال و افست و تجهیزاتی که به منظور چاپ سفارشات کم تیراژ به عنوان دستگاه های پشتیبانی کننده برای انجام عملیات صحافی و پس از چاپ طراحی شده وارد میدان می شود و حالا می توان چاپ با تیراژ کم حتی ده ها و به جای هزار ها جلد و یا حتی یک جلد را با هزینه های معقول سفارش داد.

امروزه چاپ دیجیتال برای چاپ سفارشات کم تیراژ ایده آل است. برخلاف اغلب روش های چاپی نیازی به استفاده از فیلم و کپی کردن پلیت ندارد، به جای آن با استفاده یک فایل پی دی اف یا فایل های متناسب دیگر تصویر به صورت دیجیتال بر روی سیلندر چاپ منتقل می شود با کنار رفتن پلیت در چاپ، هزینه های تولید کاهش می یابد، هر چند که قیمت تمام شدخ یک فرم چاپ شده آن به دلیل استفاده از تونر های مخصوص در مقایسه با افست گران تر است اما امروزه در تعدادی ماشین های چاپ دیجیتال استفاده از مرکب چاپ به جای تونر آغاز شده است، از آن جایی که نیازی به استفاده از پلیت وجود نارد. امکان انجام تغییرات مختلف مثل نام و آدرس گیرنده در هر یک از صفحات چاپ شده وجود دارد. این چاپ را می توان با پودر مشکی یا رنگی انجام داد.

اما باید به این نکته توجه داشت که چاپ دیجیتال نیز همچون سایر روش های چاپی از نقاط ضعف و قوت برخوردار است که از آن جمله می توان به این نکات اشاره کرد:

مزیت های چاپ دیجیتال

 1. مدیریت زمان
 2. سرمایه گذاری اندک
 3. ریسک خطر سرمایه گذاری
 4. دسترسی آسان
 5. فروش سریع با توجه به نیاز
 6. انباشت نکردن کتاب
 7. عرضه سریع و مطمئن
 8. ایجاد انگیزه
 9. اقتصادی بودن آن برای چاپ کارهای کم تیراژ
 10. امکان خصوصی سازی اطلاعات
 11. حذف هزینه های فیلم و زینک
 12. کاهش زمان تولید
 13. امکان چاپ ابعاد وسیع با ماشین های پرتاب جوهر

نقاط ضعف چاپ دیجیتال

 1. کیفیت چاپ در ماشین های اولیه، نسبت به افست پایین تر بوده اما ماشین های امروزی می توانند با کیفیت قابل قبول با افست رقابت کنند.
 2. برای تیراژ های بالای ۱۰۰۰ جلد مصرفی آن گرانتر ار افست است.(مثل کاغذ و تونر)
 3. امکان چاپ رنگ های خاص، همانند رنگ فسفری در اکثر ماشین ها وجود ندارد.

چاپ دیجیتال به چه چاپی گفته می شود ؟ 

هر چاپی که از عمل رستر کردن برای تولید حامل تصویر ( پلیت) یا انتقال مستقیم روی سطح چاپ شونده از سند دیجیتال استفاده نماید چاپ دیجیتال نام دارد.

چاپ دیجیتال ترکیب تکنولوژی دیجیتال با تکنیک های متعارف چاپ ، سیستم جدید چاپ را شکل می دهد که نوید بخش چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال می توان به صورت زیر تعریف شود

یک سیستم چاپی که داده ها به صورت دیجیتالی وارد آن می شوند و طوری که تمام روند چاپ بدون دخالت نیروی انسانی انجام می شود.

چاپ دیجیتال به معنی فرستادن مستقیم طرح از کامپپوتر به چاپگر بدون داشتن واسط یا حمل کننده طرح ( زینک یا پلیت در چاپ افست ) می باشد.

در عرصه چاپ دیجیتال اختلاف نظرهای جزیی وجود دارد. بعضی معتقدند که تهیه فرم از جمله پلیت به شکل مستقیم از رایانه و سیستم های مشابه در حیطه چاپ دیجیتال نمی باشد در صورتی که عده ای دیگر مخالف این نظر هستند.

سیستم های متفاوتی در قالب چاپ دیجیتال عرضه شده است. بعضی از این روش ها خیلی نزدیک به هم هستند .

تعریف های دیگری که از چاپ دیجیتال می شود :

انتقال اطلاعات رایانه ای ، پردازش و سپس چاپ با دستگاه های دیجیتالی

نوعی چاپ برنامه ریزی شده است که در زمان کوتاه نتیجه می دهد.

سیستمی است که خروجی مستقیم از فایل با استفاده از لیزر و مرکب های مختلف درونش امکان پذیر است ..

 

چرا چاپ دیجیتال؟

در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. بنابراین با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می‌باشد. در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می‌توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید.

به کلیشه نیاز ندارد ، سرمایه گذاری اولیه آن کم است و همچنین نیازمند نیروی کار چندانی نیست. چاپ دیجیتال شاید در بعضی موارد از کیفیت کمتری برخوردار باشد اما به سرعت در حال بهبودی است و لازم به ذکر است که حتی هم اکنون در برخی موارد کیفیت آن با چاپ های متداول برابری می کند. هزینه های چاپ دیجیتال و حلال های ان ارزان است و به محیط زیست اسیب بسیار کمتری می رساند. نسبت به چاپ های دیگر استفاده از چاپ دیجیتال در سایر صنایع آسیب کمتری به کاربران دستگاه میرساند.

از خصوصیات و ویژگی های چاپ دیجیتال

در چاپ دیجیتال

 1.  سرعت آماده سازی و شروع تولید بسیار بالاست
 2.  اعمال تغییرات در لحظه آخر و جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از اشتباهات امکان پذیر است.
 3.  امکان چاپ تک نسخه ای و نمونه گیری، در کنار امکان چاپ در تیراژ بالا با کیفیت یکسان، وجود دارد.
 4. با استفاده از نرم افزارهای متنوع مخصوص اطلاعات متغیر می توان نسبت به تولید اسناد دارای اطلاعات متغیر ترکیبی شامل بارکد، اعداد، اسامی، تصاویر و غیره در سرعت زیاد اقدام نمود.
 5. امکان چاپ به صورت سه بعدی و دارای حجم بدست آمده است.
 6. محدودیت در ابعاد و اندازه از میان برداشته شده است.
 7. اپراتورها نمی توانند افراد کم سواد و نا آشنا به علوم کامپیوتر و شبکه باشند.
 8. تمرکز سودآوری دیگر بر چاپ در تیراژ بالا استوار نیست بلکه به میزان ایجاد ارزش افزوده خدمات، متمرکز است.

 این موارد اشاره شده فوق، با فن آوری های مختلف مانند: تونر و لیزر، جوهر افشان، جوهر جامد، جوهر ژل، جوهر واتر به یس، جوهر سالونت و جوهر نانو اجرایی شده اند، لذا چاپ دیجیتال فارغ از فن آوری که آنرا حمایت می کند، یک مفهوم است که بسیاری از نیازهای بشر امروز را پاسخ می دهد. انسانی که بدون دردست داشتن گوشی تلفن هوشمند، احساس نقص عضو دارد و در آینده نزدیک بدون امکانات تمدن دیجیتال، ادامه حیات برایش مشکل خواهد بود.

در هر صورت، زمان کوتاه آماده سازی و راه اندازی از مشخصه های بارز و از امتیازات چاپ دیجیتال به حساب می آید.

 

فرآیند چاپ دیجیتال به چه صورت انجام می شود؟

این فرایند به اینصورت انجام میشود که طرح مورد نظر بوسیله نرم افزار های طراحی رستری (فتوشاپ ) یا وکتوری و خطی (ایلیستریتور ، کورل ، اتوکد ) طراحی می شوند و پس از انجام تنطیماتی که مربوط به اندازه و گراماژه کاغذ و یکرو و دورو بودن کار میشوند ، کار برای پرینت گرفتن به دستگاه چاپ دیجیتال فرستاده میشود و عملیات چاپ بدرستی انجام میشود.

کاربردهای چاپ دیجیتال :

 1. کاربرد چاپ دیجیتال در مراحل پیش از چاپ سایر روش های چاپی و گردش کارهای دیجیتال است.
 2. کاربرد چاپ دیجیتال در صنعت نساجی
 3. کاربرد چاپ دیجیتال در دکوراسیون داخلی
 4. کاربرد چاپ دیجیتال در تولید کارت های شناسایی و اعتباری
 5. کاربرد چاپ دیجیتال در معماری
 6. کاربرد چاپ دیجیتال در چاپ عکس با کیفیت بالا و در ابعاد نامحدود
 7. کاربرد چاپ دیجیتال در بسته بندی
 8. کاربرد چاپ دیجیتال در چاپ بارکد و کدزنی
 9. کاربرد چاپ دیجیتال در صنعت چاپ و نشر کتاب

 

 روش انجام عمل چاپ در چاپ دیجیتال به چه صورت است ؟

در چاپ دیجیتال مراحل اصلی عمل چاپ  ۵ مرحله می باشد :

مرحله ۱ : طرح گرافیکی پس از ریپ (Rip) تبدیل به (bitmap) شده است. صفر و یک یعنی جاهایی که باید رنگ داشته باشد از جاهای دیگر متمایز شده است . این کار توسط لیزر و با استفاده از بار الکتریکی مثبت بر روی درام اصلی ایجاد میشود. پس بخش هایی از درام (استوانه مرکزی) دارای بار الکتریکی مثبت است.

مرحله ۲ :  تغذیه مواد رنگی (تونر) دارای بار الکتریکی منفی هستند. همانطوری که میدانید دو بار غیر همنام دیگر را جذب میکنند بنابراین بر روی درام بخش هایی که بار مثبت داشت، مواد رنگی را به خود جذب میکند.

مرحله ۳ :  برای اینکه بتوانیم مواد رنگی را از درام جدا کنیم باید در زیر چاپ شوند (کاغذ) بار الکتریکی مثبت قویتر ( corona) تولید میشود.با این کار مواد رنگی از درام جدا و به کاغذ منتقل می یابند.

مرحله ۴ :  مواد رنگی قرار گرفته روی کاغذ هنوز ثبات ندارند و در اثر برخورد با مانع از کاغذ جدا خواهند شد .برای ثبات آنها ، کاغذ از محفطه حرارت و فشار عبور داده می شوند تا مواد رنگی در اثر حرارت ذوب شده و موارد بافت کاغذ شوند.

مرحله ۵ : در مرحله انتهایی برای پاکسازی درام اصلی از مواد رنگی و با بارهای الکتریکی باقی مانده برروی آن توسط وکیوم و لامپ های مخصوص عمل دشارژ (disarcharge) انجام میشود.

گستردگی و تنوع در ابعاد و سطوح چاپی در چاپ دیجیتال :

چاپ دیجیتال و به ویژه روش جوهرافشان تنها شیوه‌ای است که قابلیت چاپ در ابعاد بسیار عریض با کیفیت‌ های بالا برای مخاطب ایجاد می کند. تنوع و گستردگی ابعاد چاپی به این شیوه از قابلیت‌ چاپ لیبل‌های کوچک در صنعت بسته‌بندی تا انواع متنوع کتاب و بروشور در اندازه‌های مختلف همچنین اعلان‌های عریض تبلیغاتی فضای باز را شامل می شود. از نقطه‌نظر جنس سطح چاپی نیز این شیوه مجموعه وسیعی از انواع کاغذها، به صورت رول و ورق در گرماژهای مختلف، انواع فلکسی، بنر، پارچه و … را برای چاپ به شیوه‌های گوناگون دیجیتال پدید می آورند.
در واقع هیچ شکل دیگری از چاپ تا این حد انعطاف‌پذیر و قابل تغییر نیست. بخشی از انعطاف‌پذیری چاپ دیجیتال ناشی از این واقعیت است که می تواند با دستگاه‌های مختلف موجود در بازار خروجی داشته باشد. سفارش‌دهنده محصول چاپی می تواند از شیوه چاپ لیزری برای شخصی سازی کارت‌ها و بروشورهایش استفاده می کند. در همان حال مخاطبی دیگر، برای تولید اعلان‌ چند متری می تواند شیوه جوهرافشان را برگزیند. به دلیل این تنوع لازم است برای به کارگیری روش‌های مناسب هر سفارش، تفاوت‌های میان این شیوه‌ها و نقاط ضعف و قوت هر کدام را شناخت و از قابلیت‌های آنها در راستای اجرای طرح‌های مختلف استفاده جست.
از نقطه‌نظری دیگر چاپکارانی که سعی می کنند راهکارهای دیجیتال را به کار بندند از مزیت صرفه‌جویی در هزینه‌ها برخوردار می شوند. علاوه بر آن طیف وسیعی از محصولات چاپی را نیز می توان با انتخاب‌های عدیده همراه ساخت.
همچنین چاپ دیجیتال این امکان را فراهم می آورد تا فقط آنچه را که لازم است به چاپ برساند و بدین طریق از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

در چاپ دیجیتال لمینیت کردن  (lamination) چه کاربردی دارد ؟

اگر به دوران مدرسه برگردیم ، کارت هایی به ما می دادند و مشخصات ما درون آن قرار داشت و برای تنبیه انطباطی یا اذیت کردن ما این کارت ها را از ما میگیرفتند. ما این کارت ها را بوسیله سنجاق روی سینه خود میزدیم و سعی میکردیم تا آخر سال آن کارت رو تمیز نگهداریم . بعضی از این کارت ها در طول مدرسه گم میشد ، بعضی ها کثیف میشد و بعضی ها پاره …

هر کس تمیز تر این کارت هارو نگه می داشت به عنوان شاگرد منضبط شناخته میشد …

خیلی از بچه ها برای تمیز نگه داشتن و ماندگاری بیشتر این کارت ها روی آن لایه ای محافط می کشیدند بعضی ها هم یک جاکارتی پلاتیکی میگرفتند و کارت را درون آن قرار میدادند …

لایه های نازکی گه برای محافطت از کارت ها در زمان قدیم استفاده میکردیم و باعث مقاومت بیشتر کارت های ما میشد لمینیت نام داشت .

امروزه برای مقاومت بیشتر کارت های گواهینامه و شناسایی و … کارت ها را لمینیت میکنند. دستگاهی که وظیفه لمینیت کردن را بر عهده دارد لمینتور نام دارد . لمینیتورها به دو صورت لمینیت سرد و گرم در بازار موجود هستند. لمینیتورهای گرم هم به دو صورت بزرگ و کوچک دستی هم در بازار موجود هستند .

در سیستم چاپ دیجیتال لایه نازک پلاستیکی را یک طرف یا دو طرف کاره چاپی می چسبانند و با حرارت روی کار قرار میگیرد و کار را در برابر پاره شدگی و نور دید و رطوبت و گراما یا سرما باران و و چروکدگی مقاوم میکند. از دیگر مزیت های لمینیت کردن کار چاپی در چاپ دیجیتال میتوان به جلوه دادن به کار و زیبا کردن بیشتر کار با اضافه کردن لایه مات یا براق به آن اشاره کرد.

دستگاه های لمینیت به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

۱- لمینیتور کیسه‌ ای یا کتابچه‌ ای ۲- لمینیتورهای رول حرارتی ۳- لمینیتورهای رول سرد

 

تاریخچه چاپ دیجیتال

۱۹۴۶ اولین کامپیوتر دیجیتال به نام انیاک
۱۹۵۹ اولین پلاتر دیجیتال برای چاپ تصاویر کامپیوتری
۱۹۶۵ نمایش تصاویر دیجیتال به عنوان اثر هنری
۱۹۷۳ اولین نرم افزار Painting توسط زیراکس
۱۹۷۷ برنامه اولین چاپگر جوهر افشان و به روش pizoelectirc با دقت ۳۰۰ dpi
۱۹۸۱ ارایه اولین کامپیوتر شخصی توسط IBM
۱۹۸۱ ارائه چاپگرهای bubble jet توسط کانن با دقت ۳۰۰ dpi
۱۹۸۴ ارئه کامپیوترهای Mac و چاپگرهای حرارتی جوهر افشان hp
۱۹۸۵ اولین ماشین چاپ دیجیتال برای چاپ عکس مطرح شد
۱۹۸۷ چاپگرهای IRIS برای پروف ارائه شد قبل لز آن در سال ۱۹۸۰ شرکت ۳M ماشین پروف دارای ساب را ارائه کرده بود.
۱۹۹۰ ارائه نرم افزار فتوشاپ و ارئه سیستم MACH PRINT در دروپا
۱۹۹۱ و ۹۰ برگزاری نمایشگاه های چاپ دیجیتال و ارئه واژه ژیکله
در سال ۱۹۹۳ شرکت INDIGO دستگاه چاپ خود را وارد بازار کرد.
چند ماه بعد شرکت XIKON با همکاری AGFA در نمایشگاه IPEX93 دستگاه چاپ دیجیتال CHOROMAPRESS را معرفی نمود.
۱۹۹۴ ارائه چاپگرهای STYLUS COLOR توسط اپسون
۱۹۹۸ ارائه چاپگرهای ۶ رنگ ROLAND و لارج فرمت و شرکت هایدلبرگ ماشین چاپ DI-46 را وارد بازار کرد
۲۰۰۱ افتتاح موزه هنر دیجیتال در آمریکا
۲۰۰۲ ارائه چاپگرهای جوهر افشان با مخازن جوهر پیش از ۴ رنگ و ارائه چاپگرهای با فرمت بزرگ به صورت تجاری
در سال های بعد روش جدیدی وارد بازار نشد ولی قابلیت و کیفیت دستگاه ها رشد و ارتقا قابلیت ها هستیم.

 آیا چاپ دیجیتال برای پروژه‌ی چاپ بعدی من مناسب است؟

چاپ دیجیتال و افست هر دو روش‌های چاپ مفیدی هستند. هر یک دارای مزیت‌های مختص خودشان هستند و باید به نیازمندی‌های پروژه‌ی خود نگاه کنید. اگر پروژه‌ ی چاپ شما دارای صدها یا هزاران برگه است یا این‌که مجبورید از رنگ‌های پانتون مخصوص و دارای برند خاص استفاده کنید، باید به سراغ چاپ آفست بروید. همچنین در این روش می‌توانید انواع مختلف کاغذهای سفارشی و جوهرهای مخصوص نظیر جوهر فلوئورسنت یا متالیک را مورد استفاده قرار دهید.

اگر پروژه‌ی شما برای برآورده‌سازی نیازهای شخصی و کمتر از ۱۰۰ برگه است، به سراغ دیجیتال بروید. نکته‌ی خوب این‌جاست که با انتخاب هر یک از این دو گزینه می‌توانید سطح بالایی از کیفیت را برای کارتان داشته باشید و محصول نهایی چشم‌ نواز خواهد بود!

چاپ دیجیتال کاتالوگ چگونه است؟

قیمت چاپ کاتالوگ دیجیتال بیشتر است یا چاپ افست کاتالوگ؟

مزیت چاپ دیجیتال کاتالوگ نسبت به چاپ افست کاتالوگ در چیست؟

چاپ دیجیتال کارت ویزیت به چه صورت است؟

بهتر است بروشور بوسیله چاپ دیجیتال چاپ شود یا افست؟

شاید برای شما هم پیش امده باشد که بخواهید برای نمایشگاهی که در پیش دارید کاتالوگی چاپ کنید و زمان کافی برای چاپ افست که به طور میانگین بین ۵ الی ۷ روزهست نداشته باشید، در این مواقع باید از چاپ دیجیتال برای چاپ کاتالوگ های خود استفاده کنید .

چاپ افست کیفیت بالاتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد اما باید عرض کنم که با بروز شدن دستگاه های چاپ دیجیتال و بالا رفتن کیفیت آنها بزودی میتوان شاهد کیفیتی یکسان بین چاپ افست و چاپ دیجیتال هستیم .

امروزه دستگاه های دیجیتال میتوانند کیفیتی بسیار بالا با کمترین زمان ممکن به ما ارائه دهند که این مزیت میتواند ما را در سریع ترین زمان و بالاترین کیفیت صاحب یک کاتالوگ حرفه ای کند.

چاپ کاتالوگ حرفه ای با کمترین تیراژ ممکن هم یکی دیگر از مزیت های چاپ دیجیتال می باشد بصورتی که اگر شما چاپ کاتالوگ با تیراژ زیر ۱۰۰۰ عدد بخواهید باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید. البته نکته مهم این است که قیمت چاپ دیجیتال برای یک کاتالوگ چند برابر چاپ افست است و ما باید قبل سفارش این نکته را هم در نظر بگیریم.

جمع بندی ما این است که شما برای اینکه در زمانی کوتاه صاحب یک کاتالوگ حرفه ای شوید میتوانید از چاپ دیجیتال استفاده کنید اما باید در نظر بگیرید که کیفیت پایین تری از چاپ افست کاتالوگ نسبت به چاپ دیجیتال کاتالوگ شاهد خواهید بود .

از لحاط قیمت هم چاپ افست بسیار بصرفه تر از چاپ دیجیتال است بطوریکه می توان گفت قیمت ۳۰۰ یا ۴۰۰ عدد از یک کاتالوگی که بصورت دیجیتال چاپ می شود مساوی با قیمت ۱۰۰۰ عدد از کاتالوگی است که با چاپ افست چاپ می شود .

در چاپ دیجیتال بروشور که به دلیل سریعتر حاضر شدن یا تیراز کم بودن انجام می شود هم اول کار طراحی می شود و سپس به وسیله نرم افزار مربوط به پرینتر دستور پرینت داده شده و عملیات چاپ به همین راحتی انجام می شود و سپس بوسیله دستگاه های تا کنی که بصورت دستی در چاپ دیجیتال وجود دارند عملیات تا کنی نسبت به تعداد تاهایی که در کار وجود دارند انجام می شود.

چاپ دیجتال کارت ویزیت که به چاپ فوری کارت ویزیت هم معروف هست هم به همین صورت انجام می شود به صورتیکه شما اگر نیاز فوری به کارت ویزیت داشته باشید یا تعداد کمتر از ۱۰۰۰ عدد کارت ویزیت بخواهید ، باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید .چاپ دیجیتال کیفیت پایین تری نسبت به چاپ افست دارد و بخاطره سریع بودنش قیمت بالاتری هم باید در این نوع چاپ شاهد باشیم.

چاپ دیجتال فوری کارت ویزیت هم به این صورت انجام می شود که اول شما از فایل طراحی شده پرینت گرفته و پس ازآن از روکش های سلفون و لمینیت برای پوشش دهی ان کاغذ چاپ شده استفاده میکنیم .

سلفون کشی بوسیله دستگاه سلفون کش دستی و لمینیت هم بوسیله دستگاه لمینیت دستی انجام می شود . و در آخر کارت هایی که فرم بندی شده و در کنار هم قرار گرفته و چاپ شده و پوشش دهی شده اند به وسیله دستگاه برش از هم جدا می شوند. در کارت هایی که دور گرد هستند در آخر بوسیله دستگاه لب گرد کن کارت ، لبه های کارت ویزیت را گرد می کنند .

در چاپ دیجتال بروشور و کارت ویزیت دیجیتال هم میتوان به وضوح تفاوت قیمت را شاهد بود و پیشنهاد ما این است که در صورت لزوم حتما قبل از سفارش کار خود نمونه های چاپ شده که با دستگاه چاپ دیجیتال بروشور و کارت ویزیت انجام شده اند، با نمونه چاپ افست مقایسه کنید …

چطور ممکن است کیفیت چاپ دیجیتال به افست نزدیک شود؟

این قبلا اتفاق افتاده است. در ماشین های جدید چاپ دیجیتال، کیفیت بسیار نزدیک به افست باور کنید زمانی که یکی از این ماشین ها در شرایط مطبوع خود کار می کند، خروجی آن کیفیتی است که تاکنون نظیر آن را درمیزان شباهت به افست به یاد ندارید.
خوب اگر این اتفاقی است که در حال رخ دادن است، پس بعد از این باید منتظر چی باشیم ؟
ماشین چاپ افست : ۲۰ سال عمر می کند و به صورت تئوری اگر از آن خوب نگهداری شود، می تواند همان کیفیت اولیه را بعد از ۲۰ سال حفظ کند و از ارزشی به مراتب بیشتر از روز اول خود برخوردار باشد.
ماشین چاپ دیجیتال : زود مستهلک می شود، هرچه بیشتر از آن استفاده کنید دچار مشکلات بیشتری خواهید شد. شما مجبور هستید که آن ها را زودتر تعویض کنید چون ظرافت های زیادی با این تکنولوژی همراه است.
اما اگر با دقت به خروجی ماشین های جدید دیجیتال نگاه کنید، نا خودآگاه با خود می گویید : خدای من، این کیفیت واقعا عالیه!
واقعیت اینجاست که شما قرار نیست با این ماشین میلیون ها برگ چاپ بزنید و آنرا مستهلک کنید. این کاری نیست که ماشین های چاپ دیجیتال برای آن طراحی شده باشند. مدل هایی که تاکنون به بازار عرضه شده اند قرار است که تا پایان عمر خود، نهایتا کمتر از ۲ الی ۵ میلیون برگ چاپ بزنند (بستگی به نوع سفارش) و به راستی که این کار را خیلی خوب انجام می دهند.


در آینده شاهد چه تغییراتی در صنعت چاپ دیجیتال خواهیم بود؟

خوب می شود حدث زد، شما افست می خواهید! و البته هیچ اشکالی ندارد که اینگونه باشد. دلیل اینکه پیش بینی می شود افست و دیجیتال برای مدت های مدیدی با یکدیگر همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند نیز همین است. نکته در اینجاست که کیفیت افست بستگی به عوامل زیادی دارد – بدون نقص عمل کردن در عملیات پیچیده پیش از چاپ، سلامت و دقت ماشین چاپ، روی هم خوردن رنگها ( Registration )، دقت اپراتور، میزان حرارت محیط و رطوبت کاغذ، نمونه گیری دقیق!، شسته بودن کامل ماشین، استفاده از مرکب استاندارد، وجود زبان مشترک بین طراحی، لیتوگرافی و چاپخانه (مدیریت رنگ و گردش کار هوشمند) و ..
.برای همین است که چاپ نفیس در افست یک هنر به شمار می رود و کار هر کسی نیست. بسیاری از چاپچی های کارکشته، نمونه ای از کارهای خوب خود را همیشه در دفتر کار خود نگه می دارند، به دیگران نشان می دهند و به آن افتخار می کنند.
ولی در مقابل، دیجیتال یک تکنولوژی صفر و یک است که یا در بهترین حالت خود کار می کند و یا خراب است و نیاز به سرویس دارد. کیفیت در چاپ دیجیتال بستگی زیادی به مهارت و سابقه کار اپراتور و دیگر عوامل محیطی ندارد. همه روزه حجم زیادی از سفارشات چاپی عجله ای (Short run jobs) به سمت دیجیتال سوق داده می شوند.
نه افست و نه حتی DI ! فکر می کنید چند نفر در کل دنیا تکنولوژی چاپ DI را نصب کرده اند؟ جایی که پلیت به صورت دیجیتال ساخته می شود! این تکنولوژی به هیچ وجه با سرعتی که مردم در ابتدا فکر می کردند در سراسر جهان رشد نکرد، فقط به یک دلیل ساده: چون دیجیتال بهتر و سریع تر بود.

انقلابی را که از این پس باید آنرا به نظاره نشست، چاپ دیجیتال ارزان، سریع و تیراژ دار به کمک تکنولوژی جوهر افشان ( Inkjet ) است. با به بازار آمدن ماشین هایی که چاپ دیجیتال روی کاغذ را در سرعت افست، با هزینه کمتر از افست، کیفیت بالاتر از افست و در ابعاد تا چهارونیم ورقی انجام می دهند، اکنون در نقطه ای از تاریخ ایستاده ایم که با اطمینان می توان گفت: آینده صنعت چاپ در انحصار تکنولوژی جوهر افشان خواهد بود.
بیایید نگاهی به چاپ عریض ( Wide Format ) بیاندازیم. این روزها حجم بسیار زیادی از سفارشات چاپ به پوسترهای عریض و چیزهایی از این قبیل اختصاص دارد. پول هنگفتی نیز در این تجارت گردش دارد؛ و البته کیفیت این ماشین های لعنتی! غیر قابل باور است. در آینده تولید کنندگان با سریع تر کردن این تکنولوژی آن ها را به ماشین های چاپ تبدیل می کنند. فقط تصور کنید که آن ها بعد از ۵ سال به کجا می رسند!
شرکت کداک برنامه تحقیقات عظیمی را در دست دارد که تمامی آن بر تکنولوژی جوهر افشان استوار است و آن ها واقعا می تواند همه چیز را تغییر دهد. کداک Kodak فقط یکی از غول های این صنعت است. شرکت ک ب آ KBA در حال بررسی تلفیق ماشین آلات افست با هدهای دیجیتال جهت چاپ اطلاعات متغیر است. شرکت لاندا  Landa ماشین آلات چاپ دیجیتال در ابعات متداول افست را با فن آوری جوهرنانو پیگیری می کند. بنابراین دوباره می گویم در آینده نه چندان دور، شما شاهد این انقلاب تکنولوژیک صنعت چاپ خواهید بود.
در آینده نزدیک، مشاهده بخشی از این دگرگونی صنعتی در ایران نیز امری دور از ذهن نیست. امروزه فاصله کشور ما با کشورهای صنعتی از لحاظ دستیابی به تکنولوژی روز، مخصوصا در زمینه دیجیتال، خیلی فاصله زیادی نیست. فقط باید زمینه حضور کمپانی های صاحب تکنولوژی را جهت دریافت خدمات پس از فروش، بیشتر فراهم کنیم. خوب است بدانید که در حال حاضر پرینترهای چاپ عریض و همچنین چاپگرهای سه بعدی با کیفیت بسیار قابل قبول در ایران و به دست جوانان ایرانی تولید می شوند.
ممکن است گفته شود که تکنولوژی جوهر افشان به مؤلفه های بازدارنده ای مانند هد و جوهر محلول در آب ( Water-based ink ) وابسته است که آنرا از تسخیر آینده صنعت چاپ باز می دارد. درست است، خیلی از ماشین های جوهر افشان در حال حاضر از جوهر محلول در آب استفاده می کنند که البته پایداری ندارد و تبخیر می شود و ذرات پیگمنت ( pigment ) آن بلا استفاده خواهد شد. در بسیاری از موارد پیگمنت ها بعد از چاپ تصعید می شوند. اما ماشین های جوهر افشان جدید از جوهر سالونت ( Solvent-based ink ) یا جوهر UV که در برابر نور کاملا مقاوم است، استفاده می کنند. به راحتی می توان ادعا کرد که ماندگاری این چاپ همیشگی است.
پس این مسئله بازدارنده ای نیست و بستگی دارد که از چه ماشینی استفاده شود. به همین دلیل است که حرفه ای ها باید تغییرات تکنولوژی را دنبال کنند. هدهای جدید نیز توانایی پاشش جوهر UV و سالونت را دارند. کافی است که نگاهی به کاربردهای فعلی چاپ جوهر افشان بیاندازیم: با آن ساختمان ها را میپوشانند و اتوبوس ها را نقاشی می کنند. دور از انتظار نیست رسیدن روزی که اتوبوس ها و اتوموبیلها از جلوی یک چاپگر جوهر افشان عبور کنند و به طور اتوماتیک و همزمان تصاویر تبلیغاتی بر روی آن ها چاپ شوند یا اینکه چاپگرهای جوهر افشان جای کارگران نقاش داخل ساختمانی را بگیرند! با اینکه این ها همه بسیار مشکل تر از چاپ بر روی کاغذ هستند بزودی شاهد هنرنمایی هایشان خواهیم بود چرا که همه روزه شاهد تحقق یافتن روندهای صنعتی بسیار پیچیده تری در صنایع دیگر هستیم و اگر فرآیند چاپ را نیز نوعی فرآیند صنعتی بدانیم، درمی یابیم که هیچکدام دست نیافتنی نیستند.

موضوع اندازه اقتصادی فعالیت تجاری و سرمایه گذاری یکی از فاکتورهایی است که همچنان در انتخاب تکنولوژی چاپ دیجیتال نیاز به بررسی دقیق دارد. شاید دراندازه های اقتصادی و تیراژهای در حدود کمتر از ده هزار نسخه، در آینده ای نزدیک، چاپ دیجیتال فن آوری غیر قابل رقابتی باشد. اما به نطر می رسد ورود به محدوده های ظرفیتی بلاتر همچنان قابلیت رقابت را بر روشهای دیگر حفط نماید.توزیع طرفیت و توانمندی واحد های چاپی در کشور همچنین اندازه و سهم بازار آنها نشان می دهد که چاپ دیجیتال یک تهدید جدی برای آنها خواهد بود. در واقع به علت آنکه واحدهای چاپی موجود اغلب اندازه های کوچک و غیر اقتصادی دارند، قدرت رقابت خود را با سرعت و قیمت پایین تر چاپ دیجیتال در بخش بزرگی از بازار از دست خواهند داد.

ماهیت صنعت دیجیتال تکیه بر فناوری است.همانگونه که در ساید صنایع مثل صنعت مخابرات و ارتباطات، مفاهیم حقوقی و قانونی در اثر تکنولوژی دیجیتال کاملا تغییر نمود ، در صنعت چاپ نیز به زودی شاهد این تغییرات خواهیم بود.یعنی جایگزینی مفهومی در کاربردها و عرضه ورود به بازار.

تغییرات بنیادین تکنولوژی برای کشورهایی که از توسعه جهانی عقب مانده اند، این فرصت را فراهم می آورد تا زیر ساخت ها و مقررات را به گونه ای تدوین نمایند که تکنولوژی جدید، محل ایجاد شتاب رشد فعالیت های وابسته شود.

خواندن 339 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 16:52
محتوای بیشتر در این بخش: « کارت ویزیت سامانه ارسال پیامک »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.